مبل

نکاتی در زمینه چیدمان و طراحی مبلمان داخلی منازل
وقتی صحبت از خانه های لوکس و اشرافی می شود همه ما چند فاکتور به ذهن مان می آید
یکی از این فاکتورها ، مبلمان این خانه های گران قیمت هست
پس بهتر است برای طراحی داخلی منازل و محل کار ، به مبلمان و همین طور طرز چینش و چیدمان این قسمت بیشتر فکر کنیم.
بهترین طراحی مبلمان باید زیبایی و کارآیی را هم زمان تامین کند.
با این حال، هر طراحی کاملا، بر اساس نظر و سلیقه صاحب خانه و کاربر آن انجام می شود.

مبلمان، مانند هر محصول خانگی دیگر، راهی طولانی را در طراحی طی کرده است. امروزه شما به راحتی دامنه وسیعی از طراحی مبلمان را در بازار پیدا می کنید. اما زمانی که به دنبال یک مبلمان جدید و در عین حال هم خوان و مناسب با فضای خود هستید، چه می توانید کنید؟

برای انتخاب مبلمان، چند نکته اساسی وجود دارد که باید رعایت شود. با توجه به طراحی های متعدد، اولین نکته ای که باید مد نظر قرار دهید، سبک مبلمانی است که خریداری می کنید. شما باید سبک های تطبیق پذیر را انتخاب کنید، به این ترتیب شما گزینه ها را محدود می کنید. همچنین، باید سایر عوامل از قبیل، طرح، رنگ و کیفیت نمونه هایی که انتخاب می کنید را هم مورد توجه قرار دهید.

ویژگی های مبل در طراحی داخلی

مبلمان و نشیمن قاب های اولیه اتاق هستند و باید رنگ ها و سایه های طبیعی داشته باشند، و پارچه های رنگارنگ و دارای نقش و نگار در مراحل بعدی به آنها ( به صورت کوسن و …) اضافه شود. قبل از انتخاب مبلمان و خرید آن حتما باید ابتدا مکان اندازه گیری گردد و سپس اقدام به خرید آنها نمایید:

رنگ :

برای انتخاب مبلمان با رنگ دلخواه خود، حتما رنگی را انتخاب نمایید که مطابق با رنگ دیوار و کف اتاق باشد، وگرنه در یک مغازه مبل فروشی در میان صدها رنگ و طرح گیج خواهید شد. برای مثال در یک مبل فروشی، با کاناپه هایی روبرو می شوید که گل های طلایی با روکش قرمز دارند و در فضایی قرار داده شده اند که به نظر دلنشین رسند، ولیکن نیاز است که مناسب با سلیقه و طرح در نظر گرفته شما برای محیط منزل باشد.

گاهی نیز می توانید یک طرح مبل را انتخاب کنید ولی از سه رنگ مبل که رویه آنها متفاوت است، استفاده کنید. این سه رنگ بهتر است با هم هماهنگی داشته و از یک طیف رنگی باشند، مثلا کرم و قرمز، زرد و نارنجی و سبز، بنفش کم رنگ، صورتی کم رنگ، سفید. همیشه ما عادت داریم که مبلمان را با یک رنگ انتخاب کنیم ولی در دنیای امروز یکی از روش های چیدمان و انتخاب مبلمان، انتخاب دو یا چند رنگ ممکن است هماهنگی رنگی بهتری در آن انتخاب شود.

انتخاب رنگ مکمل دیوار :

اگر دیوارهای اتاق خواب شما آبی است و می خواهید از سردی فضا بکاهید در عین حال شادی و گرما را در محیط داخلی بکشانید مبلمان نارنجی و یا سرمه ای با کوسن های نارنجی، قرمز و زرد انتخاب نمایید. رنگ های مکمل چشم را به حرکت وا می دارند که این در اثر ایجاد تضاد در میان رنگ هاست. سعی کنید از دسته رنگ های کرم و قهوه ای کمی فاصله بگیرید. دنیایی است که خستگی ها را از میان می برد. ترس از انتخاب رنگ ها را کنار بگذارید و رنگی را انتخاب کنید که آن آرام می شوید، در نظر داشته باشید که با انتخاب رنگ های شاد نوید و شادی را به محیط خانه می کشانید و مهمانان خود را نیز شاد می نمایید.

اندازه مبل:

یک مبل باید ارتفاع یک نیمکت را داشته باشد، به عنوان یک قانون کلی هر قدر ارتفاع مبل کوتاه باشد ساده و معمولی به نظر می رسد و هر قدر ارتفاع آن بیشتر باشد رسمی تر است. اندازه مبلمان انتخابی باید حتما متناسب با اندازه طول و عرض اتاق یا سالن پذیرایی باشد، از مبلمانی استفاده نمایید که اتاق شما را کوچک نشان دهد و یا این که بالعکس فضا را بزرگتر نشان دهد.

جنس مبل:

روکش مبل باید بادوام ساده و یا طرح هایی از پارچه باشد، برای داخل تشک های مبلمان نیاز است به جای پر از ” پلی فوم” استفاده گردد، که به راحتی به حالت اولیه خود باز گردد اگر به چرم علاقه مند هستید بهتر است چرم آن طبیعی باشدزیرا چرم های مصنوعی به بدن می چسبند. از طرفی در فصل گرما نیز بسیار گرم و در فصل سرما سرد می شوند.

جابه جایی مبلمان معجزه آسا ست!

یکی دیگر از راه های هماهنگ سازی فضای خانه جابه جا کردن مبلمان به محل های مناسب تر به لحاظ انرژی است. هرگز مبلمان را طوری نچینید که زوایای تیز آن به سمت شما باشد، این کار انرژی درونی شما را برهم می زند توجه داشته باشید که مرکز خانه، اتاق خواب و آپارتمان را در حد امکان خالی و منظم نگه دارید.
تنظیم چیدمان و مبلمان منزل را تغییر دهید . مبلمان را از کنار دیوار برداشته و سعی کنید آنها را در زوایای جدیدتر و گیراتر بچینید. مثلا قراردادن کاناپه به صورت مورب در یک اتاق نشیمن باریک باعث می شود اتاق کشیده تر به نظر رسد

تنوع در دکوراسیون داخلی

قبل از شروع به چیدن مبلمان و اثاثیه و طراحی دکور خانه تان ،سعی کنید که از شر عیب و ایرادهای چشمگیر موجود در ظاهر خانه خلاص شوید.

برای مثال اگر در و دیوارتان تزئینات قدیمی، چون طاقچه یا گچ بری های قدیمی و از مد افتاده دارد، اگر علاقه خاصی به آنها ندارید بهتر است آن را بازسازی نمایید.

البته اگر خانه تان ایرادهای اساسی دارد، بهتر است در ابتدا نظر یکی از کارشناسان طراحی را بپرسید. گاهی اوقات تنها با خراب کردن و یا جابه جایی بعضی از دیوارها جداکننده می توانید ظاهری مدرن و زیبا و مدرن تر به خانه بدهید و برای این منظور باید فضای خانه، ورودی استفاده هر اتاق و ارتباط اتاق ها با هم را در نظر بگیرید.

می توان عیب موجود روی دیوار، سقف یا هر جای خانه را به نوعی در چیدمان دکور عمدی و نوعی طرح جلوه داد. مثلا آویزان کردن یک کوزه به محل شیر گاز.

شما هر دیواری را می توانید بر اساس تئوری های موجود خراب کنید و پایین بیاورید و تنها مشکل موجود ممکن است هزینه و میزان کار و زحمتی باشد که ار لازم است. البته واضح است که با خراب کردن دیوار بین بعضی اتاق ها و تفکیک های خانه فضا و گنجایش بیشتری خواهیم داشت و بهتر می توانیم به دکور خانه بپردازیم.

گاهی هم وجود فضاهای بزرگ در خانه یک مشکل است که شما نمی توانید با افزودن اتاق و راهرو ها، فضاهای تفکیک شده و مفیدتری را در خانه ایجاد کنید. برای مثال می توانیم از با استفاده از سقف های کاذب یا دیوارهای پیش ساخته کابینت یا کاغذ دیواری و لکه گیری ها، ن عیب را مخفی کنیم. به علاوه شما می توانید گاه با تکرار آن ایراد با ترک خوردگی روی سقف یا دیوار نوعی طرح و مدل به وجود آورید.

تاثیر روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون منزل

اگر می خواهید خانه را پر از انرژی و نشاط کنید یا فضایی آرام در آن بوجود آورید، مواردی را که در اینجا به آنها اشاره کرده ایم، در مبلمان منازل خود به کار گیرید.

1. آبی تیره: افزایش کارایی ذهن
این رنگ افکار شما را تصفیه می کند، به بیانی بهم ریختگی را از ذهن تان دور می کند تا با تمرکز بیشتر به اهداف زندگی تان بیاندیشید. زمانی که می خواهید تصمیمی مهم بگیرید، لباسی به رنگ آبی تیره به تن کنید. در خانه نیز از این رنگ برای دیوارهای بزرگ یا چراغ مطالعه استفاده کنید.

2. رنگ نارنجی: شادی بخش
رنگ نارنجی اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. اگر می خواهید احساس جوانی کنید، این رنگ را در خانه خود به کار برید. افرادی خوش خنده و شاد از رنگ نارنجی به مراتب استفاده می کنند. دفتر کار یا اتاق کودک تان با این رنگ زیبا خواهد شد.

3. سبز: بهبود سلامت
رنگ اصلی طبیعت، رنگ شروعی جسورانه و رشد است. این رنگ شما را تشویق می کند تا توانایی های خاص خود را بشناسید و آنها را در دنیای واقعی به کار گیرید. از رنگ سبز برای صندلی، میز و در ورودی خانه استفاده کنید.

4. بنفش روشن: معنویت
این رنگ شما را به دنیای دیگری پیوند می دهد. رنگ بنفش روحی تازه به احساسات می بخشد و حس بشردوستانه را در شما تقویت می کند. اگر می خواهید فضای خانه را مهربانانه تر و دوستانه تر کنید، این رنگ را در خانه خود بکار برید.

5. زرد: افزایش تمرکز
این رنگ توانایی ذهنی و زیرکی شما را افزایش می دهد و ذهن تان را شفاف می کند تا بهتر بتوانید در گفتگوها بدرخشید. از این رنگ برای مداد، دفتر و میز تحریر استفاده کنید،،،

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *